Terapije in psihosocialno svetovanje

Psihoterapija je globlji proces, pri katerem se terapevt in klient osredotočata na prepoznavo in obravnavo vzrokov čustvenih stisk, travm in vedenjskih vzorcev, ki negativno vplivajo na življenje posameznika. Psihoterapevti ne svetujejo in dajejo napotkov. Terapevtski proces posamezniku pomaga pridobiti globlje razumevanje sebe (na nezavedni ravni), prepoznati travme in vzorce ter jih predelati in razviti bolj zdrave načine soočanja z izzivi. Sčasoma lahko vodi do dolgoročnih sprememb v mišljenju, vedenju in čustvenem počutju.

Psihosocialno svetovanje je osredotočeno na praktično pomoč pri trenutnih življenjskih izzivih, kot so stres, odnosi in prilagajanje na spremembe. Svetovalec pomaga posamezniku razumeti in razjasniti težave, s katerimi se sooča, ter poiskati realistične rešitve. Svetovanje je običajno krajše in bolj usmerjeno v specifične težave, njegov cilj pa je podpora in usmerjanje v kriznih trenutkih, da lahko posameznik učinkovito nadaljuje svoje vsakodnevno življenje.

Oba pristopa sta pomembna za posameznike, ki iščejo izboljšanje čustvenega in psihološkega počutja, vsak pa nudi različne vrste podpore, odvisno od globine in narave stisk.

Izkušnje iz prve roke

Kako je psihoterapija pomagala meni?

S psihoterapijo sem se srečal pri 19 letih. Psihoterapevta mi je pomagala najti moja takratna šolska svetovalna delavka na gimnaziji. Preden sem začel svojo pot s psihoterapevtom, ki mi je želel pomagati in omogočiti varen prostor za celjenje travm in ran iz otroštva, sem imel na desetine izkušenj s psihiatri in klinično psihologinjo. Pri 16 letih me je prvič obravnavala pedopsihiatrinja po priporočilu nevrologov na Pediatrični kliniki v Ljubljani, saj sem bil prvi obravnavani primer zaradi intenzivne hoje v spanju. Vsi pregledi so pokazali, da je vzrok zanjo psihološki, in tako sva z mamo skupaj začela obiskovati pedopsihiatrinjo.

Pogovori so potekali tako, da sem bil prvih 30 minut sam z njo, potem je bila 30 minut z njo sama mama, na koncu pa sva bila 10–15 minut pri njej oba skupaj. Po treh obravnavah sem izvedel, da je pedopsihiatrinja zlorabila moje zaupanje in vse povedano prenesla mami, kar je povzročilo še večjo vojno v domačem okolju in posledično še več nasilja. Zaradi slabe izkušnje pri njej sem razvil nezaupanje do vseh ostalih strokovnjakov danega področja. Pri 17 letih sem se prvič znašel pri psihiatru, ki me je želel zdraviti z medikamenti (antidepresivi). Ker sem jih zavrnil, me je premestil k svojemu kolegu. Ker tudi pri njem nisem pristal na tablete, me je poslal k svoji kolegici.

Slika Damijana Janžekoviča
Slika Damijana Janžekoviča
Nasvet

Kako izbrati pravega terapevta?

1. Osebne lastnosti terapevta: Terapevt mora imeti pristno zanimanje za (so)ljudi in sposobnost čutenja stisk, hkrati pa mora ostati profesionalen. Pomembna je sočutnost, vendar je ključno, da ne dovoljuje, da bi ga čustva klientov preplavila. Dr. Katarina Kompan Erzar poudarja, da mora biti terapija del življenjskega sloga terapevta, saj gre za obsežen proces, ki zahteva nenehno prilagajanje in osebno rast. Dober terapevt nikoli ne more popolnoma razumeti vseh vidikov človekovega vedenja, vendar z razvijanjem občutljivosti skozi življenje postaja vedno bolj kompetenten za delo s klienti.

2. Terapevtska aliansa: Ena najpomembnejših komponent terapevtskega odnosa je zavezništvo, ki temelji na medsebojnem zaupanju in skupnih ciljih. Terapevt in klient se morata zavezati k razreševanju težav, pri čemer ima vsak svojo vlogo – klient prinaša vsebino, terapevt pa nudi strukturo in usmeritev. Uspešna terapevtska aliansa omogoča klientu varno raziskovanje in predelovanje težkih tem, terapevt pa s svojo strokovnostjo in izkušnjami pomaga pri iskanju rešitev. Proces terapevtskega sodelovanja je pogosto počasen in zahteva veliko predanosti obeh vključenih.

3. Ustrezna izobrazba in izkušnje: Pri izbiri terapevta je ključno, da ima ta akreditirano izobrazbo, kar vključuje večje število ur prakse s klienti. Kratki tečaji (ob koncih tedna) niso dovolj, saj kakovostno delo s klienti zahteva poglobljeno znanje in več let izkušenj. Terapevti morajo nenehno izpopolnjevati svoje znanje z obiski strokovnih konferenc, s prebiranjem relevantne literature in z udeležbo na različnih usposabljanjih. Poleg tega mora imeti dober terapevt tudi osebne izkušnje s terapijo, saj le tako lahko resnično razume terapevtski proces.

Če izberemo terapevta, ki ni ustrezen za nas, to ni neuspeh – pomembno je, da vztrajamo in najdemo nekoga, ki ustreza našim potrebam. Več pa lahko preberete v spodnjem članku.

Psihoterapevti in psihosocialni svetovalci

Moje priporočilo strokovnjakov, ki jim zaupam

Frančiškanski družinski inštitut (FDI)

Frančiškanski družinski inštitut (FDI)

Frančiškanski družinski inštitut je zasebni zavod za terapevtsko pomoč posameznikom, zakoncem/partnerjem, družinam in posameznikom v stiski.

Na inštitutu poteka tudi izobraževanje zakonskih in družinskih terapevtov ter strokovno znanstveno raziskovanje na področju družine in partnerstva.

Terapijo poimujemo kot pogovor s posameznikovo bolečino, zato je dobrodošel vsak, ki je v stiski.

Študijski raziskovalni center družine (ŠRCD)

Slika ŠRCD

Študijsko-raziskovalni center za družino je zasebni zavod s sedežem v Ljubljani, ki se ukvarja s terapevtskim delom, reševanjem konfliktov, svetovanjem, izobraževanjem ter raziskovalnimi in socialnimi projekti.

Naloga zavoda je omogočiti soočanje posameznikov in skupin z njihovimi preteklimi izkušnjami in olajšati ustvarjalno ter polno življenje v sedanjosti.

Zavod želi s svojim delom, javnimi objavami in nastopi prispevati h kulturi varne in naklonjene povezanosti med starši in otroki, k vzdušju prijateljske povezanosti med sozakonci in partnerji ter k strpnejšemu in iskrenemu družbenemu okolju v Sloveniji.

Krovni inštitut za psihosocialno pomoč in svetovanje – KIPS

Krovni inštitut za psihosocialno pomoč in svetovanje – KIPS

Krovni inštitut za psihosocialno pomoč in svetovanje (KIPS) je osrednja organizacija na omenjenem strokovnem področju, ki skrbi za razvoj stroke ter nudi celovito podporo strokovnjakom s področja psihosocialne pomoči in svetovanja. Obenem zagotavlja kakovostno psihosocialno podporo posameznikom, parom, družinam in skupinam v primeru doživljanja stiske ali želje po osebni oz. profesionalni rasti.

Psihosocialno svetovanje temelji na pogovoru, v katerega psihosocialni svetovalec vnaša različne metode in tehnike, prilagojene posamezniku in njegovim težavam. Pri obravnavah klientov uporablja principe kognitivno-vedenjskega svetovanja, ki jih smiselno prepleta s spoznanji in tehnikami drugih psihoterapevtskih ter svetovalnih smeri.

Center za anksioznost

Center za anksioznost

Center za anksioznost nudi celostno podporo pri soočanju z anksioznostjo, preko psihosocialnega svetovanja, psihoterapije in psihiatrične obravnave za otroke, mladostnike in odrasle. Strokovnjaki centra vključujejo sprostitvene tehnike, čuječnost in druge oblike podpore, z individualnim pristopom pa pomagajo posameznikom premagovati tesnobo in izboljšati kakovost življenja. Poudarjajo zgodnjo obravnavo anksioznih motenj in nudijo tudi online posvete za lažji dostop do pomoči.

Individualni terapevti

Profilna slika Eva Erpič

Eva Erpič

mag. zakonskih in družinskih študij

Strokovnjakinja za odnose in intimo, psihoterapevtka, avtorica knjige Kako te imeti rad in kreatorka spletne akademije za odnose. Svoje življenje sem prepletla z delom na sebi in kvalitetnim izobraževanjem.

Profilna slika Jani Jeriček

Jani Jeriček

univ. dipl. teol., izpop. ZDT

Nudim psihoterapijo za posameznike, pare in družine v Ljubljani in Novem mestu. Izvajam tudi predavanja in delavnice na temo odnosov, spolnosti, vzgoje, čustvovanja, žalovanja po izgubi, stresa in zdravega življenja.

Profilna slika Petra Kovačič Zajc

Petra Kovačič Zajc

mag. psihosocialne pomoči, specializantka transakcijsko-analitične psihoterapije

Poleg terapevtske vloge sem tudi plesalka in velika ljubiteljica živali. Rada se umetniško izražam, poleg tega pa mi ogromno pomenijo odnosi z najbližjimi. Moje vrednote in vodilo pri delu so odprtost, sprejemanje in prizadevanje za destigmatizacijo.

Profilna slika Ula Gojo

Ula Gojo

univ. dipl. lit. komp. in prof. špa. jez., specializantka transakcijsko-analitične psihoterapije

Na SFU sem zaključila študij psihoterapije otrok in mladostnikov. Uporabljam metodo EMDR za obravnavo čustvenih težav, povezanih s travmo. S čuječnostjo in kreativnimi tehnikami pomagam pri raziskovanju vzorcev in avtentičnosti.

Profilna slika Daša Cek Stepančič

Daša Cek Stepančič

Magistrica psihosocialne pomoči

Sem kognitivno-vedenjska svetovalka, specializirana za obravnavo anksioznosti. Pri delu me vodita strokovnost in srčnost. Posebno pozornost namenjam celostni obravnavi. Delujem na Goriškem, v Ljubljani in online.

Delo z otroki in mladostniki

Profilna slika Urška Sešek

Urška Sešek

prof. angl. in nem., dr. jezikoslovja

Celostna pomoč otrokom in mladim z učnimi težavami, podpora staršem. Nevrosenzorne vaje za nižanje stresa in krepitev učnih zmožnosti (slušna pozornost, koncentracija, grafomotorika...), pomoč pri skotopičnem sindromu oz. sindromu Irlen.

Pogosta vprašanja

Tukaj boste našli odgovore na pogosto zastavljena vprašanja o mojem delu, knjigah, terapevtskih pristopih in osebnih izkušnjah. Če imate še kakšno vprašanje, na katero niste našli odgovora, lahko stopite v stik z mano in z veseljem vam odgovorim.

Kako je psihoterapija pomagala tebi?
Terapija mi je ponudila nov začetek v življenju, nekakšno ponovno rojstvo. Srečanja z več psihiatri in klinično psihologinjo pri meni niso obrodila sadov, pravo delo na sebi se je začelo šele takrat, ko sem začel obiskovati psihoterapije. V devetih letih sem s terapevtom uspešno predelal večji del svojega travmatičnega otroštva, zgradil svojo samopodobo in samozavest. To sva dosegla s prestrukturiranjem vzorcev, ki sem jih razvil kot preživitveni odziv na okolje. Ko pomislim, kakšen sem bil pred začetkom obiskovanja psihoterapij in kakšen sem danes, sta to dve popolnoma drugačni različici mene.
Komu priporočaš obisk terapije?
Terapijo pravzaprav priporočam vsakomur. Vsak od nas se kdaj sooči s čustvenimi stiskami, težkimi življenjskimi izkušnjami ali preteklimi travmami, ki vplivajo na naš vsakdan. Iz lastnih izkušenj vem, da lahko terapija pomaga pri soočanju z anksioznostjo, depresijo, težavami v odnosih in drugimi življenjskimi izzivi. Pomembno je tudi, da skozi terapijo bolje spoznamo sebe, izboljšamo svoje odnose in najdemo notranjo stabilnost. Terapija ni samo za tiste v krizi, ampak tudi za vse, ki želimo osebnostno rasti in živeti bolj izpolnjeno življenje.
Ali se lahko prijavim na terapijo k tebi?
K meni se trenutno nihče ne more prijaviti na (psiho)terapijo, saj sem šele nekje na tretjini svoje študijske poti in pridobivanja licence iz psihoterapije. Vseeno pa želim ljudem omogočiti, da imajo možnost si poiskati pomoč, zato je na podstrani »Terapije« objavljen seznam društev in individualnih terapevtk in terapevtov, na katere se lahko obrnejo. To so ljudje, ki jim zaupam in katerih delo poznam, hkrati pa imajo že veliko izkušenj na svojem področju. Menim, da si v navedenem naboru vsak lahko najde nekoga zase. V prihodnosti, ko zaključim študij in pridobim licenco iz psihoterapije, bom z veseljem sprejemal ljudi ter jim pomagal pri soočanju z izzivi.
Kakšna je razlika med psihosocialnim svetovanjem in psihoterapijo?
Razlika med psihosocialnim svetovanjem in psihoterapijo se nanaša na obseg in globino dela s klientom.
Psihosocialno svetovanje je usmerjeno na reševanje specifičnih življenjskih izzivov, kot so težave v medosebnih odnosih, stres in prilagoditev na nove situacije/razmere v življenju. Svetovalec pomaga klientu pri iskanju rešitev in strategij za soočanje s temi izzivi.
Psihoterapija je globlje usmerjena in se osredotoča na prepoznavanje in razreševanje dolgotrajnih težav, kot so travme, depresija, anksioznost in čustvene rane. Terapevt pomaga klientu pri globljem razumevanju samega sebe in dolgoročnem izboljšanju duševnega zdravja. Psihoterapevti ne dajejo nasvetov, kar je bistvena razlika med psihoterapijo in psihosocialnim svetovanjem. Psihoterapija gre v globino in nezavedni del posameznika.
Katere vrste terapij obstajajo?
V Sloveniji je na voljo več vrst psihoterapije, vsaka s svojim pristopom in tehnikami:
  • Psihoanaliza: Osredotoča se na globoko raziskovanje nezavednih procesov, ki vplivajo na vedenje.
  • Emocionalno usmerjena terapija (EFT): Osredotoča se na razumevanje in izražanje čustev, zlasti v partnerskih in družinskih odnosih.
  • Relacijska družinska terapija (RDT): Deluje na dinamiko odnosov v družini, kjer se vsi člani povezujejo in prispevajo k spremembam (družina kot sistem).
  • Kognitivno-vedenjska terapija (KVT): Osrednjo pozornost posveča spreminjanju negativnih miselnih vzorcev.
  • Telesno usmerjena terapija: Vključuje telo in gibanje pri obravnavi čustvenih težav.
  • Geštalt psihoterapija: Pomaga ljudem, da se začnejo bolj zavedati svojih misli, čustev in dejanj v sedanjem trenutku.
Poleg tega obstajajo še transakcijska analiza, integrativna terapija, logoterapija in številne druge.
Kako si vedel, da ti terapija resnično pomaga/koristi?
To je vsekakor lahko različno in odvisno od vsakega posameznika, toda nekateri najpogostejši znaki so:
  • Izboljšana samopodoba in notranji mir: Skozi terapijo sem postopoma začel opažati izboljševanje svoje samopodobe. To ni bil kratkotrajen proces, ampak sem z vsakim naslednjim obiskom čutil, da se bolj povezujem s samim seboj in svojimi občutji. Pri sebi sem opazil več notranjega miru, predvsem pa sem se začel drugače odzivati na stresne situacije. Namesto impulzivnega odziva sem se naučil, da stvari premislim ter se z njimi soočim bolj zrelo in umirjeno.
  • Utrujenost/izčrpanost in intenzivna čutenja: Prvi dve leti sem bil po terapijah pogosto izčrpan in sem potreboval dan ali dva, da sem prišel k sebi. To sem prepoznal kot del procesa globokega čustvenega celjenja ran. Prav tako so skozi terapijo na površje prišla močna čustvovanja (jeza, žalost, razočaranje, razdraženost idr.), ki sem jih moral uspešno prečutiti, spustiti skozi telo in s katerimi sem moral biti v stiku, da sem lažje shajal in dihal. Ta neprijetna čutenja v telesu so bila pomemben korak k boljšemu stiku s samim seboj.
  • Opazke bližnjih: Spremembe bodo najhitreje prepoznali naši najbližji, in če jim te ne bodo ustrezale, bodo imeli izjave tipa: »Odkar hodiš na terapijo, si čisto drug človek.«; »Ta terapija te je čisto pokvarila.«; »Plačuješ nekoga, da te posluša in ti svetuje? To bi ti tudi mi doma lahko naredili.« Tudi sam sem prejel podobne komentarje. Pomembno je razumeti, da so takšne opazke čisto normalen kazalnik pozitivnih sprememb, medtem ko so naši bližnji še vedno v starih vzorcih. Njihovi strahovi in potreba po ohranjanju statusa quo so popolnoma naravna reakcija na našo rast in osebno spremembo.
  • Samorefleksija: Na neki točki tudi sami začnemo opažati spremembe, vendar precej kasneje kot drugi ljudje v naši bližini. Na življenjske izzive sem se odzival bolj umirjeno in zrelo. Opazil sem, da sem bolj povezan s samim seboj, moja samopodoba je bila boljša, odnosi z drugimi pa bolj zdravi.
Kaj narediti, če ti notranji glas govori, da terapevt, ki ga obiskuješ, ni pravi zate?
Če nam notranji glas govori, da terapevt, ki ga obiskujemo, ni pravi za nas, je pomembno, da zaupamo temu občutku. Terapija je namenjena našemu osebnemu razvoju in celjenju, zato je ključno, da se počutimo varno in sprejeto. Nič ni narobe, če prvi ali drugi terapevt ni naša prava izbira – vsak terapevt ne bo ustrezal vsakemu klientu, kar je popolnoma normalno. Ni nam treba imeti slabe vesti, če se odločimo za novega terapevta; pravi terapevt razume, da je terapevtski odnos ključen za uspešen proces. Bistveno je, da vztrajamo pri iskanju nekoga, s katerim bomo vzpostavili pravo in varno povezavo za delo na sebi.
Kako vedeti, kdaj lahko obiskovanje terapij zaključimo?
Zaključek terapije sem doživel postopoma in v sodelovanju s terapevtom. Ko sem opazil, da sem začel samostojno reševati izzive, ki so me prej zlomili, in sem lažje uporabljal orodja, pridobljena skozi terapijo, sem začutil, da je čas za zaključek. Življenje mi je poslalo dve večji preizkušnji, ki sem ju prestal brez terapevtove opore in podpore. Takrat sem vedel, da sem dovolj močen, da grem lahko po svoji poti naprej sam. Zelo pomembno je omeniti, da sva se s terapevtom postopoma pripravljala na zaključek, kar mi je omogočilo, da sem proces zaključil brez večjih pretresov. To mi je dalo občutek zaključene celote in opolnomočenosti. Prav tako mi je bilo pomembno, da je terapevt preveril, ali sva obdelala vsa ključna vprašanja in ali sem čutil, da sem dosegel želene cilje. Zaključek terapije ni bil hiter proces, ampak nekaj, kar sva postopoma razvijala skozi čas. Bilo mi je pomembno, da se je vsak korak skladal z mojimi občutki in potrebami.
Opomba: Vse informacije na tej strani so podane izključno na osnovi mojih osebnih izkušenj z obiskovanjem psihoterapije. Sam še nisem usposobljen psihoterapevt, čeprav se trenutno izobražujem na tem področju. Moj namen ni dajanje terapevtskih nasvetov, temveč deljenje svoje osebne poti, izkušenj in vpogleda v to, kar mi je terapija pomagala razumeti. Kar je zapisano, ni absolutna resnica, ampak gre za moje osebne izkušnje, ki jih delim zato, ker želim ljudem približati psihoterapijo, pomagati pri ozaveščanju o njenem pomenu in jih spodbuditi k iskanju pomoči, ko jo potrebujejo.
Damijan Janžekovič

»Največje bogastvo, ki ga lahko damo drugemu, je čas in pripravljenost, da mu prisluhnemo. To nas nič ne stane, vendar lahko naredi vso razliko na svetu.«

KontaktDamijan Janžekovič